Aktuality

Ako nepribrať počas Vianoc? 5 tipov pre pohodové a fit sviatky

Cukrovinky, zemiakový šalát, vyprážaná ryba a alkohol. Niektorí ľudia sa už niekoľko týždňov vopred boja toho, ako ťažko im bude počas Vianoc, koľko alkoholu vypijú a koľko kilogramov kvôli Vianociam priberú. Je dobré si uvedomiť, že Vianoce nemusia byť iba sviatkami prejedania, ale aj sviatkami, ktoré môžeme stráviť so svojou rodinou a blízkymi. A tento čas nemusí znamenať iba váľanie pred televíziou. Skúste ich tráviť nielen odpočinkom, ale aj aktívne.

1.      Televízia = maškrtenie?

Sadnúť si pred televíziu s tanierom plným rezňov a sladkostí, to znie lákavo. A keď sa jedná o výnimočnú príležitosť, nič zlé sa nedeje. Keď to ale budete robiť každý sviatočný deň, vaša telesná hmotnosť vás na začiatku nového roku môže nemilo prekvapiť. Chcete si pustiť rozprávku? Odporúčame vám sa najskôr najesť, aby ste si nesadli pred televíziu hladný. Odpočiňte si na gauči po dobrom obede alebo večeri. A keby ste mali stále chuť na niečo sladké, dajte si radšej vyvážený snack, napríklad uhorku s jogurtom, mrkvu s hummusom alebo naše proteínové chipsy.

2.      Nemusíte jesť iba preto, že je jedlo na stole

A ani nemusíte zjesť všetko, čo vám na návšteve ponúkajú. Môžete tam skúsiť priniesť svoje vlastné zdravšie jedlo. Bude to win-win situácia pre obidve strany a vy budete mať istotu, že si zamaškrtíte zdravo a striedmo. A rozumní hostitelia určite ocenia, že budú mať menej práce s prípravou občerstvenia. 

3.      Servírujte jedlo na menšie taniere

Jednoduchý trik, ktorý ale funguje. Ako servírovať obed na Štedrý deň? 1 porcia zemiakového šalátu vyzerá na malom tanieri podstatne väčšia. A keď si nebudete pridávať ďalšiu extra porciu, poctivý zemiakový šalát sa na vašej váhe neprejaví.

4.      Hýbte sa

Vaše obľúbené fitness centru bude pravdepodobne zatvorené. Ale nie sú vianočné sviatky vhodným momentom na to si zacvičiť viac v kľude? Nemusíte sa ponáhľať do sprchy, do práce alebo vyzdvihnúť deti do školy. Užite si rannú YouTube jogu spoločne s rodinou alebo ešte predtým, než ostatní členovia vašej rodiny vstanú. Alebo si počas dňa naplánujte posilňovanie s vlastnou váhou alebo večernú prechádzku.

5.      Nechcite mať všetko perfektné, nestresujte sa a nechajte si pomôcť

Keď sa necháte strhnúť zhonom okolo vás, Vianoce už nemusia byť také pohodové. Nákup darčekov, upratovanie, pečenie a do toho pocit, že to jednoducho nemôžeme do Štedrého dňa všetko stihnúť. To je stresujúce. Stres znamená zvýšenú hladinu kortizolu a vyšší kortizol znamená vyššiu chuť doplňovať si energiu nezdravým spôsobom. Tento kolotoč potom môže spôsobiť, že si adventný čas neužijete, ale zo všetkého najviac riešite jedinú otázku: „Čo zjem, aby som nebol taký hladný?“

Vieme, že chcete mať všetko perfektné, ale vaša psychická pohoda počas sviatkov by mala byť na prvom mieste. Pripravte si plán domácich prác, ktoré chcete zvládnuť, napríklad upiecť perníky, upratať domácnosť, zabaliť darčeky, a iné, zvážte, čo musíte urobiť sami a s čím vám môžu pomôcť ostatní členovia rodiny. Vianoce nebudú perfektné, keď budete mať nablýskanú kúpeľňu a perfektne zabalené darčeky, ale oveľa príjemnejšie budú, keď budete mať čas si aj odpočinúť a budete mať zo sviatkov radosť.

Náš extra tip

Neriešte zbytočne kalorickú hodnotu štedrovečernej večere, pretože ide o výnimočnú príležitosť. Oveľa viac záleží na tom, ako bude vyzerať váš jedálniček počas celého roka. Kľudne si doprajte vaše obľúbené vianočné jedlo a maškrty bez výčitiek a ďalší deň sa vráťte naspäť ku svojmu vyváženému jedálničku.

Prajeme vám krásne a pohodové sviatky!

Objednajte sa na nezáväznú vstupnú konzultáciu zadarmo ešte dnes!

Dohodnite si nezáväznú konzultáciu zadarmo ešte dnes!

Mám záujem o konzultáciu

Dohodnite si nezáväznú
konzultáciu zadarmo

Súhlasíte so správou, spracovaním a uchovávaním osobných údajov v súlade s VOP a nariadením GDPR

Mám záujem o zasielanie noviniek a akčných ponúk.

Nepodarilo sa odoslať formulár.
1Vyplňte formulár
2Zavoláme vám
3Spolukiladolu!

Používate zastaraný prehliadač. Môžete si ho aktualizovať na tejto stránke.