Aktuality

Svetový deň diabetu

Každý rok 14. novembra si celý svet pripomína Deň diabetu a upozorňuje na riziká spojené s touto chorobou, ako aj na jej možnú prevenciu a zdravý životný štýl. Cukrovka druhého typu je jednou z chorôb, ktoré majú rastúce tendencie na celom svete. "Rýchlosť, akou sa zvyšuje počet ľudí trpiacich touto chorobou, sa v rámci rôznych regiónov líši. Je to spôsobené nielen odlišným prístupom k stravovaniu, ale aj miestnymi znalosťami a úrovňou lekárskej starostlivosti," vysvetľuje Lukáš Vrána, odborník na výživu a školiteľ The 1:1 Diet by Cambridge Weight Plan, a dodáva, že liečba zvyčajne zahŕňa rôzne lieky, diétne opatrenia, chirurgické zákroky a v pokročilých štádiách aplikáciu inzulínu.
 

Štatistiky

Štatistiky sú neúprosné. Už v roku 2018 zaznamenaný počet pacientov trpiacich cukrovkou presiahol jeden milión ľudí, pričom prevažná väčšina bola postihnutá cukrovkou 2. typu, a 760 000 ľudí z toho bolo liečených antidiabetikami. V tom istom roku zomrelo 37 522 ľudí s diagnostikovanou cukrovkou. Globálny odhad je, že do roku 2045 sa podiel pacientov s cukrovkou zvýši o 51 %. V rámci Európy odhadujeme nárast o 15 %," vysvetľuje Lukáš Vrána s ďalším nemilosrdným predpokladom, že asi štvrtina skutočného počtu diabetikov nie je diagnostikovaná.


Je možné predísť diabetu?

V júli 2021 bola zvolaná skupina špecializovaných dietológov a lekárov s podporou Britského dietetického úradu, Britskej dietetickej asociácie a najvyššej charitatívnej organizácie pre diabetikov - Diabetes UK. Táto skupina odborníkov preskúmala viac ako 90 publikovaných štúdií o najlepších stravovacích prístupoch vedúcich k remisii cukrovky. "Skupina dospela k záveru, že špecializované potraviny nahrádzajúce jedlo fungujú najmenej dvakrát tak dobre ako iné stravovacie opatrenia, pokiaľ ide o remisiu cukrovky."
Niet divu, že hlavná pozornosť tohto preskúmania bola zameraná na výsledky priekopníckej štúdie DiRECT, ktorá používala produkty dodávané diétou The 1:1 Diet v kombinácii s pravidelnými konzultáciami a hodnotením pokroku," vysvetľuje odborník na výživu a dodáva, že odborníci spomenuli aj ďalšie dve kľúčové štúdie diabetu založené na diétnych produktoch The 1:1. Prvou je štúdia DIADEM-1, ktorú opísali ako "vysoko účinnú". Druhá štúdia publikovaná v British Medical Journal naznačila, že jednou z najvhodnejších diét pre cukrovku je takzvaná "nízkoenergetická diéta" využívajúca špeciálne produkty.


Pokroková štúdia DIRECT – nové výsledky potvrdzujú predchádzajúce závery

Pred niekoľkými rokmi sa charitatívna organizácia Diabetes UK spojila s medzinárodne uznávanými vedcami, aby navrhli štúdiu, ktorá by otestovala, či by nízkoenergetická strava založená na špeciálnych produktoch mohla pomôcť pri remisii cukrovky. Spoločnosť poskytla nielen The 1:1 Diet produkty, ale aj vedomosti a rady o individuálnom usmernení pre účastníkov štúdie. Výsledkom bolo uverejnenie štúdie DiRECT v roku 2017. Táto štúdia je všeobecne uznávaná ako vedecká práca, ktorá zmenila spôsob, akým lekári premýšľali o diéte a cukrovke.
V septembri 2021 bola spustená nová štúdia nadväzujúca na DiRECT, v ktorej boli uverejnené výsledky rozhovorov s účastníkmi štúdie pred, počas a potom, čo schudli a dostali sa do  remisie. Výsledky poskytujú dôležitý pohľad na ich skúsenosti počas celého obdobia, keď sa ich zdravotný stav výrazne zlepšil. "Kľúčovým zistením z rozhovorov s účastníkmi bolo, že počas celého liečebného procesu bola potrebná zvýšená individuálna podpora poradcov, rovnako tak aj v období, keď účastníci začali prechádzať na pravidelnú stravu. Účastníci ďalej uviedli, že dodržiavanie pravidiel bolo jednoduchšie, ako očakávali," dodáva Lukáš Vrána.
Vedci ďalej uviedli, že rýchle chudnutie a zmeny v markeroch diabetu poskytovali priebežnú motiváciu, a tiež uviedli, že podpora, ktorú účastníci dostali, a príležitostný návrat k špeciálnym produktom, pomohli účastníkom udržať si zníženú hmotnosť. "Kľúčovými oblasťami pre pacientov boli tie oblasti, na ktoré sa v našom programe zameriavame aj my – kvalitné špeciálne produkty a pravidelná a flexibilná podpora“, uzatvára Lukáš Vrána s tým, že tieto aspekty sa považujú za najúčinnejšie a viedli k úspechu štúdie DiRECT u diabetikov.


Čo je diabetes mellitus

Je to chronické metabolické ochorenie s vysokou morbiditou a úmrtnosťou. Existuje niekoľko typov. Častým prejavom je hyperglykémia vyplývajúca z absolútneho alebo relatívneho nedostatku inzulínu. Toto ochorenie má dlhodobo výrazný a stabilný nárast. Hlavnou príčinou je životný štýl obyvateľstva ekonomicky rozvinutých krajín (nadmerný príjem energie, znížená fyzická aktivita, autoimunita a genetika).

Objednajte sa na nezáväznú vstupnú konzultáciu zadarmo ešte dnes!

Dohodnite si nezáväznú konzultáciu zadarmo ešte dnes!

Mám záujem o konzultáciu

Dohodnite si nezáväznú
konzultáciu zadarmo

Súhlasíte so správou, spracovaním a uchovávaním osobných údajov v súlade s VOP a nariadením GDPR

Mám záujem o zasielanie noviniek a akčných ponúk.

Nepodarilo sa odoslať formulár.
1Vyplňte formulár
2Zavoláme vám
3Stretnete sa s poradcom

Používate zastaraný prehliadač. Môžete si ho aktualizovať na tejto stránke.