Odborné články

Čo je to bioimpedancia a ako fungujú prístroje na meranie tuku

Zaujímate sa o zdravý životný štýl a dbáte na svoju hmotnosť? Športujete a chcete vidieť výsledky? Potom ste už určite narazili na zariadenie, ktoré dokáže zmerať množstvo telesného tuku. Zistite, čo je bioimpedancia a aké hodnoty môžete sledovať pomocou bioimpedančných prístrojov.

Ako vyzerá bioimpedančný prístroj

Prístroje môžu byť vizuálne odlišné. Jedná sa buď o malé meracie jednotky, ktoré nosíte v taške alebo sú to veľké zariadenie umiestnené v poradenskom centre vášho výživového poradcu alebo v posilňovni.

Technológia

Bioimpedancia (Bioelectrical Impedance Analysis - BIA) je bežne používaná metóda na stanovenie zloženia tela. Základným princípom je stanovenie telesného odporu – prúd prechádza telom, najmä svalmi (konkrétne FFM – fat free mass = beztuková hmota). Na základe tejto rezistencie sa stanoví množstvo FFM a TBW (Total Body Water = celková telesná voda) a z hmotnosti  je vypočítané množstvo tukového tkaniva (BFM – Body Fat Mass).

SF-BIA a MF-BIA

 

Rôzne frekvencie

Existuje rozdiel v spôsobe, akým prúd prechádza tkanivami v závislosti od jeho frekvencie. Nižšie frekvencie (50 kHz a menej) prechádzajú cez bunkovú membránu a vyššie (200 kHz a viac) cez bunku. Zariadenie tak môže určiť obsah intra a extracelulárnej tekutiny / vody (parametre ICW a ECW – intra / extracelular water). Jednoduchšie zariadenia majú len jednu frekvenciu, takže rozsah meraných veličín je oveľa nižší ako rozsah v prípade zariadení s niekoľkými frekvenciami.

Používanie segmentového modelu

Telo môžeme posudzovať ako jeden segment, ale je presnejšie ho rozdeliť do 5 segmentov (2 ruky, 2 nohy a trup) - dĺžky jednotlivých kompartmentov sú určené na základe antropometrických údajov (hmotnosť, výška, pohlavie). Najlepšie prístroje preto využívajú všetky vyššie uvedené, tzv. multi-frekvenčná technológia (viacnásobné frekvencie a väčší počet meraní zvyšuje presnosť) v kombinácia s 5-segmentovým meraním. V domácich podmienkach pravdepodobne nenájdete takéto zariadenie, pretože cena je veľmi vysoká, cena top modelov sa pohybuje až vo výške niekoľko desiatok tisíc eur. Prístroje merajúce jednotlivé segmenty s použitím viacerých frekvencií možno zaradiť do kategórie DSM-BIA.

Limity

Každá metóda má svoje limity. Na presné stanovenie zloženia sa DEXA a CT (dual-energy X-ray absorptiometry a počítačová tomografia) môžu považovať za referenčné metódy. Obe metódy sú však drahé, časovo náročné, a preto nevhodné na bežné používanie. Niektorí výrobcovia ich používajú v zmysle referenčne za účelom kalibrácie svojich prístrojov a na overenie matematických modelov. MF-BIA sa považuje za dobre použiteľný v rozsahu BMI 18 až 34 kg/m².

Príklad štúdie - Presnosť merania InBody 720

Štúdia z roku 2011 publikovaná spoločnosťou Clinical Nutrition porovnávala presnosť DSM-BIA (InBody 720) oproti DXA so 484 účastníkmi stredného veku. Štúdia zistila, že zariadenie InBody malo 99 % koreláciu s DXA pri meraní beztukovej hmoty (lean mass) v normálnej populácii a populácii s nadváhou. Záver štúdie je taký, že DSM-BIA je platný nástroj v porovnaní s DEXA na hodnotenie zloženia celého tela a meranie beztukovej hmotnosti segmentu v populácii stredného veku.

Ktoré zariadenie na meranie tuku si vybrať?

Na trhu je veľa zariadení, ktoré používajú rôzne technológie, rôzne počty frekvencií a rôzne formy výstupu. Pre domáce použitie postačuje jednoduchšie zariadenie, dokonca aj s jednou frekvenciou. Stále by mal obsahovať elektródy na rukách a nohách (t. j. 8 elektród – dve pre každú končatinu). S týmto zariadením môže byť hmotnosť aj percento telesného tuku dobre monitorované, ale presnosť bude nižšia ako v prípade profesionálnych zariadení. Do tejto kategórie patria napríklad: Tanita BC-601 alebo Tanita BC-545.

Pre profesionálne použitie je potrebné vybrať si medzi zariadeniami, ktoré používajú viac frekvencií. Niektoré z týchto prístrojov sa sami kalibrujú pri každom ich spustení. Viacnásobné frekvencie a vhodný matematický model zabezpečujú širokú škálu výsledkov – je možné monitorovať aj hustotu kostného tkaniva (orientačné číslo), pomery medzi ECW a ICW (t. j. monitorovať opuch a prípadne zápal) a zaujímavým číslom je aj množstvo viscerálneho tuku hlásené v cm². Zo značiek sa jedná o Bodystat, Jawon alebo InBody (zariadenia InBody majú veľmi dobrý grafický výstup). A ak chcete celkové TOP bioimpedančné prístroje, môžete si vybrať InBody 770 alebo Tanitu MC-980.

Môžete sa objednať na bioimpedančné meranie tela k jednému z našich poradcov.

 

Objednajte sa na nezáväznú vstupnú konzultáciu zadarmo ešte dnes!

Získajte 1 týždeň programu The 1:1 Diet ZDARMA!

Mám záujem o konzultáciu

Dohodnite si nezáväznú
konzultáciu zadarmo

Súhlasíte so správou, spracovaním a uchovávaním osobných údajov v súlade s VOP a nariadením GDPR

Mám záujem o zasielanie noviniek a akčných ponúk.

Nepodarilo sa odoslať formulár.
1Vyplňte formulár
2Zavoláme vám
3Spolukiladolu!
× The 1:1 Diet

Používate zastaraný prehliadač. Môžete si ho aktualizovať na tejto stránke.