Odborné články

Ako môže strava ovplyvniť hladinu vášho krvného cukru?

Vedeli ste, že prvé pokusy vedúce k objaveniu inzulínu začali 4. mája 1921? Tieto experimenty realizoval Dr. Frederick Banting a Charles Best a v budúcnosti viedli k tomu, že sa inzulín začal používať ako súčasť liečby cukrovky prvého a druhého typu. Inzulín je hormón zodpovedný za zaistenie normálnej hladiny cukru v krvi.

Čo je hladina cukru v krvi?

Keď hovoríme o „normálnom krvnom cukre“ alebo „normálnej hladine cukru“, jedná sa o množstvo glukózy, ktorá sa nachádza v krvi potom, čo chvíľku nejeme. Celkovo je toto množstvo malé, dalo by sa prirovnať k čajovej lyžičke cukru. Keď jete, väčšina sacharidov z jedla je trávená a metabolizovaná a nakoniec sa objaví v krvi ako glukóza alebo „krvný cukor“. Glukóza je forma cukru, ktorú naše telo využíva k energii

Aká je hladina cukru v krvi zdravého človeka po jedle?

Hladina postprandiálnej glykémie (= glykémia po jedle) je u zdravého človeka do 7,8 mmol/liter. Hodnota 7,8 až 11,0 mmol/liter znamená porušenú glukózovú toleranciu, hodnoty vyššie ako 11,1 mmol/liter už znamenajú diabetes mellitus.

Ukazovateľom zdravého metabolizmu je aj glykémia nalačno:

Hladina cukru u zdravého človeka sa pohybuje od 4,0 až 5,6 mmol/l. Hodnota nad 5,6 mmol/l v krvi predstavuje zvýšenú hladinu cukru a od hodnoty 7,0 mmol/l v krvi sa už jedná o cukrovku. Cukrovka 2.typu často vyžaduje zásadné zmeny v živote človeka, závisí tiež na fáze a celkovej dĺžke ochorenia. Obvyklá je úprava jedálničku, redukcia telesnej hmotnosti, lekár obvykle posudzuje liečbu pacienta medikamentami, poprípade aj samotnú aplikáciu inzulínu. V krajných prípadoch sa používa aj bariatrická chirurgia.

Ak sa jedná o diabetes mellitus 2.typu, eventuálne prediabetes, spôsobený neadekvátnym spôsobom životného štýlu, ako veľmi účinným a funkčným riešením sa javí redukcia telesnej hmotnosti prostredníctvom LED a formula LED. Vo viacerých štúdiách bola preukázaná remisia v hodnotách desiatok percent zúčastnených (napríklad Štúdia DIADEM – 61%).

Zdravý človek 4,0 – 5,6 mmol/l v krvi
Človek so zvýšenou hladinou cukru v krvi 5,7 – 7,0 mmol/l v krvi
Diabetik Nad 7,0 mmol/l v krvi

Hodnoty cukru v krvi – hodnoty glykémie – tabuľka

Ako vzniká cukrovka 2.typu?

Cukrovka má viacero typov. Najznámejšie sú diabetes mellitus 1.typu, diabetes mellitus 2.typu a gestačný diabetes mellitus, existujú aj pankreatoprivný diabetes mellitus, diabetes mellitus pri endokrinopatiách, diabetes mellitus vyvolaný liekmi a chemikáliami, MODY diabetes (maturity Onset diabetes of the young), a iné.

Najrozšírenejšia forma je diabetes mellitus 2.typu. Odhaduje sa, že je z približne 85 % ovplyvnená neadekvátnym životným štýlom, nadmerným energetickým príjmom, poprípade zníženou fyzickou aktivitou. Približne 15 % prípadov je podmienených genetikou a ich vznik s nadváhou nesúvisí. Vplyv na vznik diabetes mellitus 2.typu majú vrodené faktory, nadvýživa, nevhodná strava, nedostatok pohybu, a iné. To všetko vedie k nadváhe a obezite, a k prekročeniu tzv. osobného tukového prahu. Výsledkom je ektopické ukladanie tukov do svalov a pečene (následkom je inzulínová rezistencia vedúca ku kompenzovaniu hyperinzulinémie, pričom výsledkom je metabolický syndróm), a do pankreasu (porucha sekrécie inzulínu, čím vzniká hyperglykémia).

Existujú rôzne testy, spoľahlivý je test na HbA1c (glykovaný hemoglobín), ktorý je možné v súčasnosti podstúpiť aj doma. Domáce testy by sa však nemali považovať za náhradu testu u lekára, môže ale poslúžiť k získaniu predstavy o hodnotách glykovaného hemoglobínu.

Ako sa prejavuje hyperglykémia v rannej fáze?

-          Sucho v ústach,

-          veľký smäd,

-          časté močenie,

-          teplá a suchá koža.

Prejavy hyperglykémie v pokročilej fáze – pri vzostupe ketolátok:

-          Nevoľnosť,

-          nechutenstvo,

-          bolesť brucha,

-          pocit na zvracanie.

Ako sa mení po jedle hladina cukru v krvi?

Pri konzumácii jedla s obsahom sacharidov sa zvyšuje aj hladina cukru v krvi. U zdravých ľudí je vysoká hladina cukru v krvi (glykémia) po jedle, pričom ju riadi uvoľňovaný inzulín, ktorý signalizuje bunkám, aby ju absorbovali z krvného riečiska. U diabetikov je tento proces narušený. Spoločným prejavom diabetes mellitus je hyperglykémia vzniknutá v dôsledku absolútneho alebo relatívneho nedostatku inzulínu (porucha sekrécie inzulínu).

Diabetes Mellitus typu 1 (DM1): Je podmienený autoimunitnou reakciou (klasická forma vzniká u mladých ľudí pod 20 rokov), typ LADA je oneskorý autoimunitný diabetes dospelých. Pri správnej liečbe pomocou inzulínu existuje možnosť zachovania – predĺženia zostatkovej sekrécie inzulínu u diabetika.

Diabetes Mellitus typu 2 (DM2): Vzniká hromadením ektopického (vnútro brušný) tuku v orgánoch, predovšetkým v pankrease, pečeni a svalovine. Vyznačuje sa poruchou sekrécie inzulínu neautoimunitnej povahy a určitým podielom inzulínovej rezistencie. Samotná inzulínová rezistencia ako taká nestačí pre rozvoj diabetu, podmienkou diabetu je porucha sekrécie inzulínu. Pri správnej liečbe existuje možnosť remisie. Kombinácia DM1 a DM2 je pomerne častá.

Cukrovka v Slovenskej republike

V súčasnosti je na Slovensku približne 352 130 pacientov, ktorí spadajú do starostlivosti ambulancií určených pre diabetikov (údaj z tlačovej správy Národného centra zdravotníckych informácií z roku 2020). Pred 100 rokmi (pred objavením inzulínu) prežili diabetici iba 4 roky od stanovenia diagnózy. Teraz môžu žiť takmer normálny život až do 80, niekedy až 90 rokov.

Na Slovensku cukrovka typu 2 dominuje v najvyššej miere, konkrétne sa jedná o viac ako 91 % všetkých prípadov. Rozpoznávame 2 základné typy diabetes mellitus 2.typu:

-          S prevažujúcou poruchou sekrécie inzulínu.

-          S prevažujúcou poruchou pôsobenia inzulínu.

Nedávny výskum, pre ktorý The 1:1 Diet by Cambridge Weight Plan poskytla produkty The 1:1 Diet, ukazuje, že prebytočný tuk zhoršuje produkciu inzulínu v pankrease. Diabetik typu 2 má teda nielen zle fungujúci inzulín, ale postupne ho produkuje menej, takže hladina cukru v krvi sa následne stáva zhoršujúcim sa problémom.

Ako ovplyvňuje hladina cukru v krvi spánok?

Vysoká hladina cukru spôsobuje poškodenie tkanív v celom tele, vrátane očí, ľadvín, nervov a ciev, a zvyšuje riziko srdečných ochorení a rakoviny. Vedie takisto k nadmernému smädu, nočným výletom na toaletu a narušeniu spánku. Z týchto a ďalších relevantných dôvodov považujú zdravotnícki odborníci za zásadné udržať si zdravú hladinu glukózy v krvi.

Výsledky programu The 1:1 Diet by Cambridge Weight Plan

Dodržovanie zásad zdravého životného štýlu významne znižuje riziko vzniku cukrovky. V prípade prediabetu a ranného DM2, sa ako funkčné vzory ukázali postupy na báze LED a formule LED, ktoré môžu viesť k remisii. Dôkazom sú klinické štúdie na túto tému - DiRECT, DIADEM, a iné, ktoré boli založené na postupoch a produktoch používaných v rámci programu The 1:1 Diet by Cambridge Weight Plan. Tieto postupy viedli k efektívnemu a udržateľnému úbytku telesnej hmotnosti a remisii cukrovky a aj prediabetu vo viacerých randomizovaných štúdií.

 

Objednajte sa na nezáväznú vstupnú konzultáciu zadarmo ešte dnes!

Získajte 1 týždeň programu The 1:1 Diet ZDARMA!

Mám záujem o konzultáciu

Dohodnite si nezáväznú
konzultáciu zadarmo

Súhlasíte so správou, spracovaním a uchovávaním osobných údajov v súlade s VOP a nariadením GDPR

Mám záujem o zasielanie noviniek a akčných ponúk.

Nepodarilo sa odoslať formulár.
1Vyplňte formulár
2Zavoláme vám
3Spolukiladolu!
× The 1:1 Diet

Používate zastaraný prehliadač. Môžete si ho aktualizovať na tejto stránke.